středa 2. února 2022

Vyplatí se být samonakladatelem? Nahlédnutí pod pokličku českého knižního trhu

První knížku jsem si vydala už před deseti lety. Od té doby se můj tým spolupracovníků značně rozšířil a postupně i kvalita knížek roste, jak se společně "učíme řemeslo". Pořád je co zlepšovat.


Je náročné být samonakladatel? Neřekla bych. Je to prostě proces. Těžko si myslet, že vydáte první knížku a koupí si ji tisíce lidí a vy budete za vodou.


Je to každodenní mravenčí práce, velmi odlišná od toho, když vydáváte knížku klasicky přes nakladatelství. Musíte si sami zajistit editační a korektorské práce, ilustrace, sazbu a tiskárnu. Zásadní ale je, že když nemáte podporu nakladatelství, nemáte přímý přístup do knihkupectvích ani marketingovou podporu.


A proč jsem tedy vydala až na dvě výjimky všechny své knížky sama? Důvod je jednoduchý. Krom volnosti v tvorbě jsou to hlavně finance.


Nechám vás teď trochu nahlédnout do toho, jaký je v tom rozdíl.


Řekněme, že jako začínající autor napíšete rukopis a pošlete ho do nakladatelství. Když budete mít štěstí, projeví o vás zájem. Když budete mít co dočinění se slušným nakladatelstvím, získáte i autorský honorář (řádově nízké desetitisíce korun) a případně procenta z prodeje (ta se pohybují kolem 5 - 15 %, často z VO ceny knížky).


Prvonákladu se u začínajících autorů většinou tiskne kolem 2000 kusů (je to kvůli nákladům na tisk, protože nižší počty výtisků se nevyplatí). Ale zdaleka ne vždy se vše prodá, stačí se podívat do Levných knih.


Nemusíte mít doktorát z matematiky, abyste si spočítali, že i kdyby měla vaše kniha úspěch, tak to na obživu nestačí.


Oproti tomu když si vydáte knížku sami, musíte počítat s náklady na tisk (např. u Agnes a ostrov Stínů to je cca 20 % MO ceny knížky a ceny papíru za poslední rok bohužel velmi vzrostly).


Potom musíte ze svých výdělků odečíst odměny pro ilustrátora, sazeče, korektory a editory. Pak musíte počítat s nějakými náklady na reklamu.


No a pokud knížky nemáte ve sklepě a neběháte na poštu sami (což třeba při mých objemech prodejů už dávno není možné), nemalou částku musíte započítat na distribuci, skladování a komunikaci se zákazníky. 


A v neposlední řadě i účetní práce. O daních mluvit nebudu, protože bych se akorát rozčílila. 😃

Vyplatí se to usílí? Ano. Ale přesto bych to nedoporučila každému. Musíte si dobře spočítat, jestli vám výdělek umoří nejen fixní a variabilní náklady, ale i váš čas, který krom psaní knížky věnujete marketingu a obchodu.

Pokud máte v šuplíku rukopis své prvotiny, velmi bych doporučila crowdfunding, ve kterém si ověříte, zda je o knížku mezi čtenáři zájem. Případně můžete zkusit nakladatelství Pointa, s jehož podporou už vydalo knížky spousta začínajících autorů.


Tak nebo tak, bez komunity čtenářů, kterým nabízíte i jiný obsah než jen své knihy, to půjde velmi složitě.


Možná jste si všimli, že knížka Agnes a Zakázaná hora (2020) i Moje milá smrti (2017) se dá koupit i v běžné distribuční síti kamenných knihkupectví. Jak je to možné, když jsem si je vydávala sama?


Inu je to proto, že jsme postupně oslovili jednotlivé distribuční sítě a knížku jim nabídli. S tímto krokem jsme čekali mnoho měsíců (a i to je důvod, proč Agnes a ostrov Stínů (2021) zatím v knihkupectvích nenajdete, stejně tak to bude s knížkou Božidara, která vyjde na podzim 2022).


Důvod vyčkávání je jednoduchý. Snažím se vždycky prodat co nejvíc knížek skrz svůj blog, protože mi z každého výtisku zůstane třeba 55 % (záleží na konkrétním titulu). 


Nabízet knížku jednotlivým knihkupcům je navíc složité, protože je jich příliš mnoho. S každým by bylo potřeba uzavřít separátní smlouvu. A tak oslovíte napřímo větší distribuce, které však požadují nemalý rabat. Třeba 40 % MO ceny i víc.


Navíc si vše berou jen do komisního prodeje, vy jako nakladatel musíte zaplatit dopravu do jejich konsignačních skladů (a případně i dopravu zpátky). Jako třešničkou na dortu jsou dlouhé lhůty splatnosti faktur, klidně i víc jak dva měsíce.


Z těchto distribucí pak odebírají menší knihkupci. No a velcí distributoři pak levnými knihami zásobují své prodejny a eshopy, kde nabízejí knihy výrazně pod doporučenou prodejní cenou.


Vy jako samonakladatel můžete buď mlčet, nebo se ozvat. Já mám výhodu v tom, že díky tomu, že Agnes a Zakázaná hora je bestseller, kterého se prodalo již téměř 16 000 kusů, si můžu dupnout a pod pohrůžkou toho, že jim další knížky nedodám, si nastavit lepší podmínky.


I tak mi ale z knížky po odečtení všech nákladů zbyde třeba stovka.


A proč to tedy dělám a neprodávám knížky jen přes svůj eshop.krkavcimatka.cz?
Inu proto, že je mi jasné, že většina z vás čtenářů tyhle zákulisní praxe nezná, a tak je mu celkem jedno, kde knížku koupí. Beru to tak, že být v knihkupectvích je další z možností, jak se vám přiblížit. A pak je tam tedy i malý efekt toho, že některé obchody knížku dobře vystaví a třeba si vás všimne i někdo, kdo vás doposud neznal.


K čemu bych vás tedy chtěla vybídnout? Co se mé osoby týče, tak asi k ničemu. Ze psaní knížek mám příjemné peníze a víc nepotřebuju.


Snad jen pokud jste vášniví čtenáři a rádi si kupujete knížky, zvažte, odkud si je kupujete. A pokud můžete, podpořte přímo jejich autory - samonakladatele.

Žádné komentáře :

Kdo je Veronika Hurdová?

Kdo je Veronika Hurdová?
Veronika je šťastná žena. Kdyby se snažila dopředu naplánovat svůj život, nemohlo to dopadnout líp než skutečnost. Je mámou tří báječných dětí, jejichž věk se neustále mění, ale vypadá to, že nebude trvat dlouho a všechny ji přerostou. Kdysi dávno, bylo to nějak hned potom, co vymřeli dinosauři, si založila blog s naprosto hloupým názvem Krkavčí matka. Její mladické neuváženosti navzdory si ale její psaní získalo srdce mnoha tisíců čtenářů, díky čemuž si Veronika dnes může žít svůj sen. Je autorkou několika knih a napsala jich už tolik, že při dotazu na jejich celkový počet znejistí. Ve zbytku času Veronika učí děti doma, hodně s nimi cestuje a dobrovolničí na farmách po světě.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...