úterý 7. února 2017

Místo pro to důležité

"Verunko, kde najdu prosím tě obracečku na řízky?" ptala se mě moje maminka při nedávné návštěvě u nás doma.
"Nikde," odpovídám lakonicky.

Musím říct, že mamka už se zdá poměrně smířená s tím, že má dceru poděse.
Místo otázek "kde bych našla to a to?" se stále častěji ptá "máš doma to a to?".


Kolik věcí k životu potřebuje batole?


Takže už se přestává divit, že jsem schopná žít bez obracečky na řízky a taky bez


kolíčků na prádlo, 
kobercové pásky, 
hadříků na nádobí, 
papírových utěrek, 
konvičky na zalévání kytek, 
speciálního kyblíku se ždímačem na mop, 
aviváže, 
pěny do koupele, 
tiskárny, 
gumicuků, 
štaflí, 
léků,
potravinové fólie, 
televize, 
baterky, 
čtvrtek, 
stojánků na vajíčka natvrdo, 
lepidla, 
teploměru, 
rádia, 
provázku 
a kupy jiných věcí, které už ani nedokážu vyjmenovat, protože jsem prostě zapomněla, že se v normálních domácnostech vyskytují.


Kopce nad Libercem s úžasnými organizátorkami festivalu Radost z rodičovství, které nás nejen ubytovaly u sebe doma, ale ještě druhý den vytáhly na výlet. Nejkrásnější věci jsou zadarmo.

Abych předešla spekulacím - tenhle podivný seznam nepíšu proto, abych upozornila na téma chudoby vdov v Čechách. Je to už přes dva roky, kdy jsem se rozhodla, že se začnu věcí zbavovat.Možná vám vrtá hlavou, proč takhle blbnu


Proč mám jen tři police oblečení + jednu půlmetrovou tyč na kabáty a halenky?
Proč mám jen dvě kabelky, dva batohy a dvoje boty na každé roční období?
Proč mám jen jedno náhradní povlečení na každou postel, dvě chlupaté deky nebo dvě osušky pro každého člena domácnosti?
Proč v koupelně máme jen jednu malou poličku s kosmetikou?
Proč jsem se nedávno zbavila konferenčního stolku, dětské postýlky a dvou pytlů lůžkovin?

Proč každou dočtenou knížku někomu daruju?
Proč všechno rok nenošené oblečení putuje na charitu nebo kamarádům?
Proč s dětmi pravidelně třídíme hračky, které dostávají, aby se jim celý arzenál vešel do tří mělkých krabic, které mají pod postýlkami?Proč v mojí kuchyni najdete jen pár druhů čajů, dva hrnce a tři pánve a proč jsem si nechala jen dva nástavce na kuchyňského robota?

Proč si z cest nevozím suvenýry? Proč se výzdoba bytu omezuje na pár mnou malovaných obrazů a několik kytek? Proč si nechávám jen poskrovnu vzpomínek?


Rozhodla jsem se pro vědomou skromnost


Každé věci, která má se mnou obývat domácnost, se v různých obměnách ptám:

 • Jak často tě potřebuju?
 • Nemám už něco, čím bych tě mohla nahradit?
 • Nemůžu si tě půjčit?
 • Na kolik způsobů tě můžu využít?
 • Když bych se vydala na cestu kolem světa, zabalila bych si tě s sebou?
 • Neexistuje služba, která mi tvou neexistenci dokáže vykrýt?
 • Děláš můj život šťastnější?
 • Jsem díky tobě lepším člověkem?
Zima je čistá.
Vždycky jsem tíhla k tomu, aby prostor, ve kterém žiju, byl "čistý".
"Čistý" ve smyslu "spousta volné plochy bez zbytečných lapačů prachu".
Na pracovním stole nesnesu žádné rušivé věci.
Moje emailová schránka musí být čistá.

Nezávislému pozorovateli to může zavánět obsedantně-kompulzivním chováním. Ale není tomu tak. Doufám :-)
Mám pro svůj holobyt několik důvodů


Čím míň věcí mám, tím víc na sobě pozoruju, že
 • mám hlavu plnou nápadů
 • lépe se soustředím
 • jasněji se mi přemýšlí
 • jsem klidnější
 • potíže řeším s lehkostí
 • mám víc energie
 • všímám si toho, co je opravdu důležité
 • raduju se ze života

Vědomou skromnost praktikuju už přes dva roky. Zatím jsem ještě nepřišla na nevýhody


Díky minimalismu jsem s to například zabalit sebe a tři děti do jednoho kufru na týden i víc (pak stačí jen přibalit mýdlo s jelenem).
Díky umírněné spotřebě neutrácím už skoro za nic jiného než za potraviny, nájem a cestování.
Díky tomu, že nejsem fixovaná na věci a nepojí se mi s lidmi, jsem bez jediné špetky nostalgie rozdala Honzovo oblečení. S klidným vědomím, že žádný ten kus látky není Honzík.
Díky malému počtu věcí si o to víc vážím všeho, co jsem si nechala.

Sečská přehrada v zimě. Dokonalá ve své jednoduchosti.

Minimalismus pro mě není soutěž.
Není důležité, jestli mám 900 nebo 90 věcí. Je mi jedno, jak málo věcí mají doma echt-minimalisti. Zásadní je pro mě pocit, který mi to přináší.


Minimalismus prostupuje i nehmotné oblasti mého života


Začala jsem si pečlivěji vybírat
 • jak trávím svůj čas
 • čemu věnuju svou pozornost
 • do kolika projektů investuju svou energii
 • s kým se stýkám

Vydala jsem se na cestu a nevím, kdy a s kolika "věcmi" skončím.
Jediné, co vím, je, že už nedokážu jít zpátky.

Zimní Boží Dar je boží dar pro zklidnění rozbouřené mysli.


PS: Pokud jsou myšlenky minimalismu Vašemu srdci blízké, napsala jsem na tohle téma celý ebook VYHOĎTE JE Z DOMU VEN!, který je ke stažení zdarma. Tak se na něj mrknětě :-)


39 komentářů :

 1. Jéva, tak na knížku se moc těším! Také se snažím jit cestou zbavování se nepotřebného a nepořizovat zbytečnosti. Co se nám narodil Josífek, začíná nám být náš minibyt těsnější a těsnější, takže jsem vlastně začala tak trochu z nutnosti, ale baví mě to a stále je co třídit, vyhazovat, až se sama divím:-) Jen jsem zatím nepřišla na to, jak přesvědčit rodinu, aby malému nekupovali pořád nějaké chrastítka, malé plyšáky... stejně ho nejvíce zajímají moje papuče:D Moc si vážím toho, že si na něj vzpomenou, ale to, že "to opravdu nepotřebujeme, máme toho hodně" nějak neslyší.
  Krásné fotky!:-)

  A vše nejlepší k dnešnímu svátku!!!:-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, já jsem rodinám vysvětlila, že jestli donesou malému cokoliv, o čem se s námi dopředu neporadili, tak to dáme na charitu.

   Smazat
  2. Udělala jsem to samé. Pochopili to. A to stejné je i s dárky pro mě. Teď dostávám jen ořechy a sušené ovoce na zimu. Jsem nanejvýš spokojená :-)

   Smazat
 2. Ano, u nás zrovna tak. My jsme s mužem dělali čistu před narozením každého dítěte...aby bylo místo na miminko :) Poslední pak při stěhování a teď je to u nás podobně jako u vás a lépe se uklízí :) Jen tedy provázek se u nás najde vždy. Děti hrozně baví převázávat, namotávat, tahat za sebou atd. :) Alena

  OdpovědětSmazat
 3. Tak jsem zjistila, že jsem taky minimalista - jen ne vědomě, prostě to tak mám od dětství. A já si říkala, proč se manžel zpočátku pořád ptal jestli něco nepotřebuju... NEPOTŘEBUJU

  OdpovědětSmazat
 4. Veru, všechno moc hezký, souhlasila bych bez výhrady, kdybys nenapsala větu "nemůžu si to půjčit?" Měli jsme v partě takový pár, nechtěli mít doma moc věcí, nechtělo se jim utrácet za zbytné předměty, utráceli za zážitky a cestování. Ale ten jejich minimalismus byl založenej na půjčování těch zbytných věcí od nás ostatních. Oblečení na děti, kočárek, vybavení na turistiku, na lyže, na pláž...pro dospělé a časem i pro děti. Nezapojili se do systému vzájemné výměny, protože sami si nikdy nic nepořídili, bylo to přece ZBYTEČNÝ. Co ti budu povídat, v partě už je nemáme, postupně nám všem neminimalistům došla třpělivost.

  OdpovědětSmazat
 5. Moc se těším na tu knížku...článek je moc inspirativní! Díky za něj. Doufám, že se jednou taky dostanu do toho bodu, kdy budu kompletně spokojená s tím, co vlastním. Ale zatím začínám (po přečtení Marie Kondo letělo z baráku mraky věcí - a musím uznat, že asi dva už jsem i postrádala :D) ale i tak stále se snažím redukovat a hlavně nanakupovat. Obdivuji Vás, že se třemi dětmi si to udržíte. Jo a nejraději bych se zbavila televize (ale muž by asi nebyl rád) a tak jí aspoň vypínám ze zásuvky s tím, že je rozbitá :D Držím palce! Pavla

  OdpovědětSmazat
 6. Taky k tomu směřuju, zejména poté, co mi po provozování kurzů pro děti a v jiné etapě zase obchodu s oblečením, zůstala plná půda věcí.....třídím, třídím, třídím....chceme i menší až prťavoučký dům, ač současný je téměř novostavba, ale zvířátka nás naučila, že je zbytečné mít dýhované dveře za patnáct tisíc, když tutéž službu udělají levné z hornbachu či stavebního bazaru a nebudu se hroutit, až je zas někdo poškrábe...chceme raději menší dům, ale na zahradě jezírko, které nám udělá stokrát víc radosti.....naštěstí mám věci kde udat, můj oblíbený útulek Tibet dělá pravidelné bazárky, čímž z části financuje svůj provoz a tak většina našich přebytků pošlu k nim....jen se starým oblečením mám trochu problém, protože mám plnou hlavu recyklačních projektů a ty materiály prostě nemůžu vyhodit...ale protřídím též, jen to bude fakt dřina, no :-)....a konečně také dokážz pouštět zbytky oblečení po mamince, která zemřela před devíti lety.....

  OdpovědětSmazat
 7. Moc hezký A POTŘEBNÝ článek !! Šikovná kočenka - Verunka. Těším se na knížku - je moc potřeba !

  OdpovědětSmazat
 8. Rok 2017 jsem si pro sebe vyhlásila rokem minimalismu, redukce a čištění :D
  Přesně z toho důvodu, co píšeš ;-)

  OdpovědětSmazat
 9. Vseho s mirou, zadny extremni stav, od vseho neco, stredni cesta.... Napr. v kuchyni opravdu neni treba mit tolik nacini na ruzne cinnosti.Tam si vystacim opravdu s minimem a staci mi na vse nuz a jedna skrabka. U obleceni to mam stredni, ani moc ani malo. Ale mit deset bund, kabelek, botu atd, to mi take prijde zbytecne. V byte chci mit hezky, utulno ne holobyt. Prece jen tam travim spoustu casu a nejsem porad venku. Ovsem od dekorativnich veci take upoustim. Jen kytky, svicky a obrazky. A deti? Tem rada dopreji spoustu hracek.

  OdpovědětSmazat
 10. Ja to mam tak nejak pul na pul. Nekdy mam zachvat a vyhazuju bez emoci, co nepouzivam, a nekdy zase naopak syslim. Obdivuji vas za tuto schopnost. Rada bych se vydala toutez cestou. Ovsem s mym manzelem je to slozite. To je echt sysel.:)

  OdpovědětSmazat
 11. Hezký! Kolem mě se toto začíná dít čím dál tím častěji (známí se zbavují věcí, pod ruku se mi dostane tento článek, našla jsem info o minimálním odpadu, apod...). Konečně jsem se k tomu dokopala také a každý den nafotím alespoň nějakou věc doma, kterou přes FB daruji nebo dám k prodeji. Mám radost, jak to mizí ��. Děkuji za inspiraci a moc se těším na eBook ��. Hanka Chevalier

  OdpovědětSmazat
 12. Obdivuju Vás se vším všudy. Přeju všechno nejlepší zdaleka nejen proto, že dnes máte svátek. Saša

  OdpovědětSmazat
 13. Milá Verunka, vždy som vám fandila. Bola som zvedavá ako si ďalej žijete. Často mi vaše slová vohnali slzy do očí, rozprávala som o vás manželovi. Neviem ale prečo (????), začínate mi pripadať taká dokonalá vo všetkom čo robíte, ako to s prehľadom všetko "dávate", ako ste zistili čo je dôležité, ako máte vo všetkom jasno, až ma to prestáva baviť. Každý človek sa porovnáva a ja sa začínam cítiť mizerne, keď vás sledujem. Vy nič nepotrebujete, vy všetko viete, vy ste našli... Ak aj prejavíte nejakú ľudskú slabosť a napíšete o nej, tak mám pocit, že vlastne prezentujete ako skvelo ten smútok prežívate, ako perfektne trable ustojíte a vždy nájdete sever. V jednom blogu ste písali, že vy choroby nemáte, lebo si ich nepripustíte a ja ja som si nadávala, že čo robím zle, keď u nás (mám 4 deti) sa furt točia nejaké choroby, prípadne malé úrazy a podobne. Že či ja neviem s nimi tak zatočiť ako vy. Ale o pár mesiacov neskôr čítam ako ste celá rodina chorá a už nie je ani zmienky o tom, ako ste s chorobou zatočili a vyhodili ju von oknom alebo spláchli do záchoda. Neviem prečo, ale z toho množstva fandenia a sympatií, začínam mať opačný pocit. Nehnevajte sa, že to píšem, naďalej Vám budem držať palce a želať všetko najlepšie, pretože vidno, že vaša chuť do života a vedenie detí je kus vášho ja. Katarína

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To už je taková vlastnost blogů, že čím déle je autor píše, tím více se vymezuje proti všemu možnému, stylizuje se a sebechválí. Část čtenářů to bere, dojímá se a děkuje, a druhé části to začne jít na nervy. S tím se nedá nic dělat, takhle prostě blogy fungují.

   A pokud jde o minimalismus - to je podle mě taková úplně logická fáze vývoje. Mladým holkám záleží na oblečení, kosmetice, mobilu, potřebují mít doma všelijaké přehozy, svíčky a dřevěné písmenkové HOME... a všechno to nesmyslné hromadění je skrytě motivováno potřebou zaujmout a získat toho nej- partnera a tatínka pro budoucí děti; a když tahle fáze přejde, priority se změní, svíčky a přehozy a sto padesátá třetí rtěnka nejsou až tak nutně potřeba, a zase se ženete za něčím, co vám zrovna chybí - což je klid a prostor pro odpočinek, což nemáte, pokud musíte pravidelně leštit tři koupelny a dvanáct metrů dlouhou kuchyňskou linku.

   Smazat
  2. taky to tak vidím- jako by Veronika byla dokonalá. A i když ji mám moc ráda a soucítím s ní, tak kvůli tomu, jak je ve všem dobrá, mi přestává být blízká.

   Smazat
  3. Milá Kataríno,

   však v pořádku, já určitě nechci dávat návody na život. Píšu tak upřímně, jak to jen umím. Píšu jen o sobě, nesnažím se nikomu svůj způsob života nutit. Jak se vyvíjím já, vyvíjí se i mé psaní. Na pózy a přetvářku nemám energii, ani důvod.

   Reakce na blog nejsou v mé režii a ani nic nemění na tom, kým se cítím být. Naštěstí čtení blogů je stále ještě věc dobrovolná, takže je úplně v pořádku, že si každý hledá to, co momentálně naplní potřeby jeho duše.

   Přeji Vám vše dobré, Veronika

   Smazat
 14. No nevím, pokud má paní doma, podle fotek, malé děti a nemá doma lepidlo a provázek.... Nedovedu si představit, že bychom doma s dětmi nevyráběli...

  OdpovědětSmazat
 15. kdyz mas univerzalni zuby, spousta veci je zbytecna..... :))))

  OdpovědětSmazat
 16. Je to moc inspirativní! Začala jsem už před časem nad tím víc přemýšlet, ale u spousty věcí to zatím nedokážu. Knížky kolem sebe naprosto zbožňuju a zjistila jsem, že mě uklidňují a dodávají mi pocit bezpečí. Doma jsme měli v každé místnosti velkou knihovnu a já měla načtené hřbety knížek jako takové básničky. A teď jsem se začala cítit dobře v ložnici až když jsme naproti posteli přidělali knihovnu. Uklidňujou mě ty řady knih, mám ráda jejich vůni. A je fakt, že ten prach, co se na nich usazuje, je děsný! :) Třeba v koupelně jsme to redukovali docela snadno. Zjistila jsem, že vlastně stačí jedno tuhé mýdlo na umyvadle a jeden šampon, no a pasty na zuby. Nedávno jsme teda vyráběly s dětma šumivky do koupele, tak nám tam teď krásně voní i ty. Ale třeba v kuchyni ten minimalismus prostě nedokážu. Miluju vaření a mám slabost pro nože a prkýnka. A hrnečky, a konvičky. Možná bude dobrá příležitost stěhování, které plánujem. To si člověk pak víc uvědomí, co všechno léta nevytáhl a ani neví, že to má. Rozhodně je dobré se nad tím zamýšlet a víc přemýšlet i při nakupování, jestli to opravdu všechno potřebuje. Díky za podnět k dalšímu přemýšlení!

  OdpovědětSmazat
 17. Verunko, veliký souhlas, děkuji moc za tento článek, je tak vzácný v časech těžkého konzumu a materializmu všude kolem.

  OdpovědětSmazat
 18. Dobrý den, ze své vlastní zkušenosti by mě zajímalo, jak se "poperete" s tím darovat něco, co byl dárek? Když uklízím a říkám si, že už konečně vše vytřídím, narazím na maličkosti, které jsem kdysi dostala darem od blízké osoby, a které od začátku leží někde na dně krabice, nepoužívám je, ale nemám to srdce je dát pryč, protože jsou od "toho" člověka. Co s tím?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro mě dárek končí aktem darování. V tom okamžiku splní svůj smysl, zahraje svou společenskou roli. Jakmile je dárek můj, nemusím se nikomu zodpovídat za to, jak s ním naložím. Je to můj domov, můj život a ani v jednom nechci mít věci, které mi nedělají radost.
   Když vám dárkem darující chtěl udělat radost a netrefil to, tak by neměl být naštvaný, když jej pošlete dál.
   A když vám darující dal dárek proto, aby vám nějaký dárek dal a odškrtnul si to, tak toto odškrtnutí už proběhlo v momentě, kdy vám dárek předal.

   Smazat
  2. A co se týče věcí "od toho člověka" - já to takhle nemám. Pro mě věci nejsou ti lidé, nepojím si to s nimi. Na lidi, kteří jsou v mém životě důležití, si vzpomenu i bez pohledu na nějakou věc. A ty, na které si nevzpomenu, nepovažuji za tak důležité ve svém životě, abych si od nich musela doma něco držet.

   Smazat
 19. Děkuji za odpověď :) Budu si to muset v hlavě nějak "přeinstalovat" :)

  OdpovědětSmazat
 20. Dobrý den, mám to dost podobně, jsem mnohem klidnější a soustředěnější v poloprázdném prostoru. Věcí se rychle zbavuju, nesnáším hromadění, ale.... Vám opravdu nikdo tyto věci nedoplňuje? :-D ;-) Víte, jsme velká rodina, pravidelně se setkáváme, tetičky, babičky, všichni většinou něco přináší, můj manžel je navíc velký sběratel všeho, čemu já nerozumím :-D Nedokážu si představit, že bych jemu nebo dětem vyhodila něco, co dostali nebo si sami pořídili... To bych měla možná kufříček u dveří :-D ;-) Nedokázala bych ani poslat dál věc, kterou mi chtěl někdo udělat radost. Dáša

  OdpovědětSmazat
 21. Vážně mylými krůčky? Je to nějaký novotvar nebo prostě hrubka?;-)

  OdpovědětSmazat
 22. Možná je to přirozený vývoj v životě, jak nahoře někdo psal. U mě se navíc přidává skutečnost, že mám "nevyhazovací" rodiče :) Nějak mě vnitřně osvobzuje, že se s mrnětem dokažu na týden zabalit do jedné sportovní tašky a toužím se "osvobozovat" dál. Jako malá jsem ale svoji babi, která mi říkala, že nic nepotřebuje, moc nechápala.

  OdpovědětSmazat
 23. Ja davam nebo vyhazuji veci casto. Manzel je sysel.Vetsinou jeho nezbytne "zrni" vyhodim a on to ani nepozna.

  OdpovědětSmazat
 24. Já jsem teď asi nejšťastnější na světě.. ano, za každou novou hračku jedna pryč.. každá knížka, kterou mi někdo dá jde pak dál do světa (já si nekupuji, chodím do knihovny) Oblečení jen v malé komodě. Jedno náhradní povlečení. Nádobí jen nejnutnější nebo co fakt používám pořád.... Děkuji!!! :-D

  OdpovědětSmazat
 25. A to mě když se to domů nevejde, tak holt přistavim. A taky se nám žije šťastně.

  OdpovědětSmazat
 26. Máš recht, já hromadění věcí nesnáším! Bohužel přítel má po svojí babičce zděděn styl !tohle schovám, přece se to může jednou hodit". Naštěstí se mi to daří nějak regulovat a několikrát ročně děláme čistku věcí, které nepoužíváme a někomu je darujem. :) Takhle to snad nikdy nedojde tak daleko, že bychom měli jednu celou plnou místnost věcí, které jsme naposledy používali třeba 20 let zpátky, jako to u milé přítelovy babičky je. :D :)

  blog Days of Daysy

  Agregátor blogů - zviditelni svůj blog

  OdpovědětSmazat
 27. Dobry den...gumicuk,pap.uterku,sp.mop,penu do k.stojanek na vejce,...nemam... Mam knizky,kaminky,lepidla...rada vyrabim..Kazdemu co jeho jest.Faktem je ,ze se casto divim co vse lidi nutne potrebuji. .Hezke jaro.JP

  OdpovědětSmazat
 28. Děkuji za článek a už se těším na e-book až si počtu. Je to pro mě teď hodně aktuální téma! Mám skoro pocit, že na mě teď všude útočí haldy věcí a já se s nimi nedokáži poprat a vypořádat. A že se v těch kopách krámů a hlavně hader, které se u nás doma všude válí utopím!!! pomoooc!!!!! .-)

  OdpovědětSmazat
 29. Tento rok 2019 byl pro mě tak blažený, že mi Bůh dal důvod žít znovu šťastně poté, co jsem byl po třech měsících zlomen srdce, když mě manžel opomněl a vrátil se do své milenky. Trpěl jsem a prošel všemi druhy emocionálních mučení, protože jsem nemohl dostat žádnou pomoc, aby se můj muž nevrátil, dokud mi neřekl doktor Wealthy mým spolupracovníkem, který mi dal plné ujištění o tom, že mu může pomoci. ke mě. Byl jsem v kontaktu s doktorem Wealthym a poslouchal jsem jeho slova a následoval instrukce, které mi dal. Mohl byste věřit, že se můj manžel vrátil domů během 12 až 16 hodin, jak řekl on a dnes, moje manželství je obnoveno a jsem tak vděčný, vděčný a vděčný Bohu za to, že používal doktora Wealthyho, aby po třech měsících vrátil mého muže zpět zlomené manželství. Je tam někdo, kdo se musí vrátit zpátky do svého milence nebo potřebuje pomoc jakéhokoliv druhu? Pak navrhuji, abyste se s Dr Wealthyem dostali do kontaktu s jeho e-mailovým ID: wealthylovespell@gmail.com NEBO si ho můžete nechat taky na +2348105150446 pro více informací. Bůh vám žehnej, pane

  OdpovědětSmazat
 30. Jsem velmi šťastný, chci se podělit o svá svědectví s širokou veřejností o tom, co pro mě tento muž jménem Dr. PADMAN právě pro mě udělal, jsem ženatý 4 roky a mám rozchod s manželem před 4 měsíci a byl jsem strach a tak zmatený, protože ho tak moc miluji. Opravdu jsem byl příliš depresivní a kamarád mě nasměroval k tomuto kouzelníkovi, doktoru PADMANOVI, a oznámil jsem mu všechny své problémy a řekl mi, abych se nebál toho, že se přinutí, aby se můj manžel vrátil ke mně a za pouhých 48 hodin Dostal jsem hovor od mého manžela a on se líbil, že bych se měl vrátit do domu. Nikdy v mém životě nevěří v kouzlo a teď mi to jen pomohlo a jsem nyní tak šťastný. Vše mu děkujeme a pokud si také chcete nechat svého manžela vrátit pro sebe zde !! jeho e-mailovou adresu (padmanlovespell@yahoo.com), jsem tak rád, že svědčím o vaší práci a laskavosti DR PADMAN

  OdpovědětSmazat
 31. Velké poděkování Dr. Wealthymu, že nikdy nevěřím, že po všech těch letech zklamání z obrovských spamerů na internetu, kteří chodí po podvodných lidech, stále existuje opravdové kouzlo smrti, dokud jsem nebyl vhodný setkat se s dr. Wealthy skutečným kouzlem kouzel, přes blízkého přítele jménem Jennifer, kterého mi Dr. Wealthy předtím pomáhal, když jsem ho kontaktoval se svým e-mailem na wealthylovespell@gmail.com, vysvětluji, jak mi můj bývalý manželé dávají problém v mém manželství, nikdy mi nedovolila chvilku klidu a Musím to ukončit tím, že ji zabiju, a nechci využít vraha, protože to bude riskantní, tak jsem to musel udělat duchovně, proto jsem se ho rozhodl kontaktovat, ujistil mě, že se nebudu bát Kontaktoval jsem správnou osobu ve správný čas, spolupracoval jsem s ním a za méně než týden byla moje ex mrtvá, spala a nikdy se neprobudila díky Dr. Wealthy, opravdu je to opravdu skromný muž. můžete kontaktovat dr. Wealthyho s jakýmkoli smrtelným kouzlem, jako je zabít svého nadřízeného v kanceláři a zaujmout jeho místo, kouzlo smrti zabít svého otce a zdědit jeho bohatství, smrtelné kouzlo zabít každého, kdo vás v minulosti obětoval, kouzlo pro zvýšení mezd, kouzlo pro povýšení v kanceláři, kouzlo, aby se váš bývalý milenec vrátil, pokud věci ve vašem životě nefungují dobře, pak ho musíte kontaktovat nyní e-mailem wealthylovespell@gmail.com zavolejte nebo přidejte jej na WhatsApp +2348105150446.

  OdpovědětSmazat

Kdo je Krkavčí matka?

Moje fotka
Vždycky jsem byla ve spoustě věcí "ta divná". Narozdíl od svého 15letého já se za to dnes už nestydím. Mám víc dětí než rukou. Gréta, Marián a Janek se jmenují. Ty děti, ne ruce. Když děti spí, píšu blog Krkavčí matka. A protože jsou všichni tři dobří spáči po mamince, napsala jsem po nocích ještě 12 KNÍŽEK pro dospěláky i pro děti. Miluju les, nohy v teple a mého muže Honzu, který na mě čeká v nebi. Děsí mě pobytové zájezdy, snahy o škatulkování a nesmířliví lidé se zavřenými hlavami.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...