středa 21. října 2015

Duel "Matka 24/7" vs. "Kariérní mrcha"

Nevím, jestli jste to chytili. Po internetu se rozběhl článek o tom, jak Tomáš Čupr přijal těhotnou ženu na pozici finanční ředitelky slušně se rozbíhajícího start-upu Rohlík.cz.
A to o jejím stavu požehnaném věděl, prosím pěkně.

Nutno říct, že na české poměry nevídané. A možná i v dalších vyspělých zemích by se mohli podivovat, jaké tu máme osvícené zaměstnavatele.

V zemích třetího světa by se tomu asi nikdo nedivil. Tam žena maká na poli do porodu. Pak si dá "nádech - výdech", přiváže dítě na záda a jde zas okopávat.

Trošku jsem si zapřeháněla. Pojďme se držet faktů.

Ačkoliv jsem si snad už i do novoročních předsevzetí dala, že nebudu číst diskuze pod články, stejně to dělám. 
Je to buď pozůstatek duše vystudované socioložky, nebo zvláštní druh sebemrskačství. Ještě jsem se nerozhodla.
Z diskuzí jsem si každopádně udělala závěr, že populace se dá zjednodušeně rozdělit na dvě skupiny:


a) Čupr je supr

Fandí Čuprovi, že je pokrokový, protože dítě přeci neznamená překážku pro to, aby jeho matka dobře odvedla svou práci. Zaměstnat těhotnou je ukázka pokroku emancipace a ostatní zaměstnavatelé by se měli tímhle příkladem inspirovat.

Tuto skupinu tvoří především ženy.


b) Ta ženská je mrcha sakramentská

Kroutí hlavami nad tím, proč si někdo pořizuje dítě, když ho stejně plánuje za pár měsíců odložit. Vidí v tom kariérismus, popření přirozené role ženy. Litují dítě, které bude v budoucnu emocionálním mrzákem.

Tuto skupinu tvoří především muži.

Mezi řádky se samozřejmě vynořuje spousta otázek, na které vlastně nikdo nezná odpověď:


 • Je lepší nešťastná 24/7 máma, nebo máma na čtvrt uvázku, která si vzácné chvilky s dítětem užije do poslední kapky?
 • Jak je možné, že z dětí v zemích, kde matka nemá možnost tak dlouhé sponzorované dovolené jako v ČR, nevyrostou citově vyhořelí drogoví dealeři?
 • Nevychováváme naopak svou neustálou péčí malé závisláky, kteří se bojí pustit maminčiny sukně a obtížně si budují důvěru ve svět tam venku?
 • Jakou roli v tomhle puzzle hraje otec, který funguje ve většině případů ve své rodičovské roli jen na pár hodin denně?
Nedokážu správně odpovědět ani na jednu z nich.K celé té diskuzi bych chtěla říct jen dvě věci:

1) Vždycky budu fandit lidem, kteří ukazují nové cesty a možnosti

Třeba se z toho nestane mainstream.
Třeba s tím můžu vnitřně nesouhlasit.
Jsem ale hluboce přesvědčená o tom, že jestli tahle cesta pomůže alespoň jednomu člověku na světě, pak mělo smysl ji prošlapávat.

2) Nikdy nebudu soudit lidi, v jejichž kůži jsem nestrávila jedinou minutu

Stejně tak jako nechci, aby na mě bezdůvodně někdo házel špínu, aniž by věděl, co mě k mým rozhodnutím vede, nebudu to činit obráceně.
Cesty ke štěstí jsou různé. Celý život hledáme sami sebe. A protože jsme každý jiný, jsou i naše stezky bludištěm života různé. Těžko můžeme radit jiným s univerzálními návody na štěstí, když jsme neviděli jejich mapu a nevíme, jaké překážky museli zdolat.

Já jsem si vybrala cestu někde napůl mezi "matkou 24/7" a "kariérní mrchou".
A taky jsem přesvědčená, že moje děti si svou mámu nevybraly náhodně a bezdůvodně.

Tak si spolu užíváme podzim a máme se všichni fajn.
Takže konec soutěžení, kdo je lepší nebo horší rodič, a pojďte si užívat taky, ať už jste jací jste :-)

4 komentáře :

 1. Já si myslim, že každý ať si dělá, co chce. Tak jestli se ta pani chce vrátit hned po porodu do práce, tak je to její rozhodnutí. Já raději moc diskuze nečtu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Musíte mě to naučit, jak se to "nečtení diskuzí" dělá - když mě článek zaujme, tak si nedokážu pomoct. A pak toho vždycky lituju :-)

   Smazat
 2. Dekuji Vam za clanek. Moje slova. Take jsem zvolila neco mezi máma 24/7 a "karierni mrcha" a jsme tak šťastná cela rodina...chapu vsak, ze kazdemu vyhovuje neco jineho

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já taky moc děkuju. Těší mě, že se díky článku ozvala spousta maminek, které si našly svou ideální cestu, ale zároveň jsou úplně v pohodě s tím, když to má někdo jinak. Mám z toho radost :-) Přeju Vám i Vaší rodině, ať si to spolu dál užíváte a jste vyladění na stejnou notu.

   Smazat

Kdo je Veronika Hurdová?

Kdo je Veronika Hurdová?
Vždycky jsem byla ve spoustě věcí "ta divná". Na rozdíl od svého 15letého já se za to dnes už nestydím. Mám víc dětí než rukou. Gréta, Marián a Janek se jmenují. Ty děti, ne ruce. Když děti spí, píšu blog Krkavčí matka. A protože jsou všichni tři dobří spáči po mamince, napsala jsem po nocích ještě 13 knížek pro dospěláky i pro děti. Miluju les, nohy v teple a mého muže Honzu, který na mě čeká v nebi. Děsí mě pobytové zájezdy, snahy o škatulkování a nesmířliví lidé se zavřenými hlavami.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...