středa 24. září 2014

Obrázkové básničky pro malé měšťáky Vol. 1

Současná dětská poezie je stoka. Nemějte mi to za zlé. Ačkoli jsem samozvaný expert na leccos, bez výslechu přiznávám, že básně to nejsou. 

Ve škole jsem skončila u Kytice, protože jsem nebyla schopna přenést se přes depresi způsobenou mým ráčkováním ve spojení s potupným přednesem: Karrel Jarromírr Errben, Štědrrý den.


Ráčkování jsem se sice už dávno zbavila, ale cestu k poezii jsem si zpátky nenašla, nepočítám-li podivné iniciativy obskurního kroužku intelektuálů Páté kolo a pokus složit báseň na téma "moucha" s předem daným citovým zabarvením.


K básničkám jsem se tedy po letech chtě nechtě vrátila až s dětmi. Jak jsem se těšila na ty krásné chvíle, kdy si budu s robaty číst a ona budou svým rozkošným žvatlavým hláskem doplňovat konce veršů.


Ó, jak jsem se pletla.


Tak zaprvé. Nejsem náročný čtenář. Ale od básně bych trochu předpokládala, že se bude rýmovat. Tímto apeluji na současné autory básní pro děti: 

"To, že konec verše končí na stejné písmeno jako předchozí řádek, ještě neznamená, že se jedná o rým."

A zadruhé. Aby děti doplňovaly básničky, měl by se text týkat něčeho, co je jim blízké. Copak ty mé městské chuděry vídají denně naživo krávy, kupky sena, jasnou oblohu, zelenou trávu nebo koňský potah?


Moje drahá sestřička mne trochu popostrčila k tomu, že bych měla tuto díru na trhu zaplnit. A tak začaly vznikat Obrázkové básničky pro malé měšťáky.


V současné době mám pouhých 8 básní, dnes přináším první z nich Farmářské trhy:

Cílem celé akce je vymyslet témata, která se týkají dnešních malých měšťáků, a na tato témata složit krátké rýmující se veršovánky, které si budou spolu s maminkou hezky "číst".


Chci to dopsat do Vánoc, svázat a vytisknout pro tu spoustu capartů, kterých je v naší rodině požehnaně.


Zatím mám tyto:

Psí hovínko
Hipster
Alkohol
Farmářské trhy
MHD
Obchoďák
Odpadky
Kolona

Kdo by se chtěl na vzniku této ojedinělé publikace podílet aspoň nápadem na témata další, budu moc ráda.


Dobrou s 


Žádné komentáře :

Okomentovat

Kdo je Veronika Hurdová?

Kdo je Veronika Hurdová?
Vždycky jsem byla ve spoustě věcí "ta divná". Na rozdíl od svého 15letého já se za to dnes už nestydím. Mám víc dětí než rukou. Gréta, Marián a Janek se jmenují. Ty děti, ne ruce. Když děti spí, píšu blog Krkavčí matka. A protože jsou všichni tři dobří spáči po mamince, napsala jsem po nocích ještě 13 knížek pro dospěláky i pro děti. Miluju les, nohy v teple a mého muže Honzu, který na mě čeká v nebi. Děsí mě pobytové zájezdy, snahy o škatulkování a nesmířliví lidé se zavřenými hlavami.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...