neděle 17. srpna 2014

Jak se (ne)ptat v dotazníku blbě

Jelikož už nejsem teenager, poslouchám sem tam ČRo Dvojku. Ano, to stejné rádio, jako poslouchá vaše babička. Hrají na něm hodně písniček, které si můžu s Kájou, Waldou a Helenkou zazpívat. A taky na něm pouští nula reklam a přiměřeně zpravodajství.Minulý týden proběhl zprávami na Dvojce příspěvek, který mne zaujal. Prý že výzkumná agentura Median udělala exkluzivně pro Český rozhlas výzkum, ze kterého vyplývá, že skoro polovina Čechů se obává, že některý ze současných ozbrojených střetů ve světě zasáhne i Českou republiku.

Více o výsledcích tohoto výzkumu zde.

Na tom by snad nebylo nic tak divného. I když si říkám, jestli bych se tazateli z očí do očí odvážila po jeho sugestivní otázce, ve které vyjmenovává všechny ty nebezpečné ozbrojené konflikty na Ukrajině, v Gaze, Afgánistánu či Sýrii, ignorantsky tvrdit, že se vlastně nic moc neděje, když je to dál než den jízdy na oslovi.

Druhý den ale, jen co Kája dozpíval, vypustila moderátorka z úst do éteru druhou část výzkumu. A to takovou, že třetina lidí v Česku si myslí, že by stát měl obnovit povinnou základní vojenskou službu.

Hmmm. 

Mám pocit metodologického déjà vu. Někde v prváku na socce nám stařičký profesor Jeřábek vykládal o výzkumu, který vyšel dvakrát jinak.
 
Kéž bych ho tenkrát místo skládání papírových vlaštovek víc poslouchala a pamatovala si, co to bylo za výzkum. 


Zřejmě proto, že jeho výklady došly vždy nejdál do 30. let 20. století, kamarád gůgl při mém pokusu dohledat tento výzkum mlčí.

V kostce šlo ale o to, že výzkumníci - metodologové chtěli dokázat, že zeptáme-li se stejně vybraného vzorku lidí na tutéž otázku, může výsledek z velké části záležet na tom, jaké otázky jsme kladli předtím.

A není náhoda, že si zvolili zrovna otázku ohledně zavedení povinné vojenské služby. 
Jednou se ptali lidí, které předtím podobně jako agentura Median vystavili bombardérii otázek ohledně válečných konfliktů, které se mohou dotknout i jich samotných. 
Podruhé se ptali lidí, které předtím zaplavili otázkami typu co říkají tomu, kolik v ozbrojených konfliktech umírá nevinných civilistů a kolik trpí dětí.

Zjevně nemusíte mít vysokou školu skládání papírových vlaštovek, abyste uhodli, ve kterém z těchto dvou případů se lidé statisticky významně častěji přikláněli k tomu, aby byla zavedena povinná vojenská služba.

Inu, možná by kolegové z Medianu měli zabrousit zpět do minulého století, než se pustí do dalších exkluzivních pitomin.

Žádné komentáře :

Okomentovat

Kdo je Veronika Hurdová?

Kdo je Veronika Hurdová?
Vždycky jsem byla ve spoustě věcí "ta divná". Na rozdíl od svého 15letého já se za to dnes už nestydím. Mám víc dětí než rukou. Gréta, Marián a Janek se jmenují. Ty děti, ne ruce. Když děti spí, píšu blog Krkavčí matka. A protože jsou všichni tři dobří spáči po mamince, napsala jsem po nocích ještě 13 knížek pro dospěláky i pro děti. Miluju les, nohy v teple a mého muže Honzu, který na mě čeká v nebi. Děsí mě pobytové zájezdy, snahy o škatulkování a nesmířliví lidé se zavřenými hlavami.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...